Július 18.
Nara
A Kiotó-Nara-Oszaka hármas az a terület, amit semmiképp nem érdemes kihagyni, ha az ember Japánba látogat. Utunk során nekünk már csak Nara maradt hátra közülük, ezért kötelező jelleggel látogattunk el az ősi fővárosba.
Utunk Narában |
Nara leginkább a buddhista templomairól híres, melyek eredetije a 8. században épült, mikor Nara - akkori nevén Heidzsokjó - volt a főváros. Egy nap bőven kevés mindet végigjárni, de nekünk sajnos nem adatott több időnk rá, így a teljesség igénye nélkül, csak az utunkba kerülő nagyobb templomokat látogattuk meg.
Kófukudzsi, Jumedono |
Nara talán leghíresebb és legjelentősebb temploma a Todaidzsi. Hatalmas déli kapuját két hozzá illő méretű istenalak őrzi. A Buddha-csarnok a világ legnagyobb faépülete, itt található a narai Nagy Buddha bronzszobra, mely a maga 15 méteres magasságával meglehetősen impozáns jelenség. A látnivalókat tekintve a belépőt is egészen barátságos áron adták.
A nagy déli kapu |
Kongo-Rikisi szoborpár egyik alakja |
Nagy Buddha csarnok |
Narai Nagy Buddha |
Nara másik nevezetessége az itt élő szarvasok. Csak úgy, mint Mijadzsimán, az állatok itt is szabadon kószálnak, csak épp sokkal több van belőlük, mint a szigeten. A figyelmeztető táblák ellenére - miszerint rúgnak, harapnak, ördögi vadállatok - meglehetősen szelídek, és egyáltalán nem zavarja őket az emberek jelenléte. Sőt, ha számíthatnak egy kis csemegére, pofátlanul letámadják szegény, naiv turistát.
Egy szimpatikus, nyugodtan pihengető kis szarvassal |
A szarvascsemege vonzza az éhező állatokat |
A rettenetes meleg és tűző napsütés végül szétválásra kényszerített minket. Barátnőmnek megártottak a perzselő sugarak, így inkább árnyékba vonult, én viszont nem hagytam, hogy a túlzottan tökéletes időjárás letérítsen az útról. Túl vonzó volt az erdő közepén álló, mesébe illő ösvényeken megközelíthető Kaszuga Taisa.
Először át kellett vágnom egy napsütötte, tűzforró, hosszú betonúton, de mikor beértem a fák közé, egészen kellemessé vált a hőmérséklet. A környezet itt egészen megváltozott. Míg Nara nagy részén nyüzsögtek a turisták, és mindenfelé láttunk boltokat, automatákat, ez a rész szinte elhagyatott volt. Magamon kívül nem láttam mást az úton, csak a templomnál lézengett néhány ember. A kabócák zúgásán, és az erdő más hangjain kívül hallani sem lehetett mást.
Leírhatatlan élmény volt hosszú percekig egyedül bandukolni ilyen környezetben.
Kőlámpásokkal övezett erdei út |
Mintha csak egy Ghibli anime egy pillanatát kaptam volna el |
A templom maga is gyönyörű volt, ahogy megbújt a fák között, de sajnos csak kívülről sikerült megnéznem, mert az ide számított belépő már nem volt a költségvetésünkbe kalkulálva.
Kaszuga Taisa egy darabkája |
A visszautam kissé kalandosra sikeredett. Bóklásztam még egy kicsit, de a pókhálók sűrűsödtek, a kabócák egyre hangosabban zúgtak és megint csak teljesen egyedül voltam az úton, így végül inkább visszafordultam. A sok kusza erdei ösvény könnyen becsapja az ember szemét. Gondoltam, fő a változatosság, ezért egy másik ugyanarra haladó úton indultam visszafelé. Míg nekem meggyőződésem volt, hogy jó irányba haladok, végül egy teljesen ismeretlen helyen lyukadtam ki. Nem voltam ezzel egyedül, néhány ugyancsak nyugati turista szintén tanácstalanul nézegette a térképet nem messze tőlem. Végül egy parkolóőrnek köszönhetően kis bolyongás után végül visszataláltam a már ismert útra.
Mindent összevetve Nara is azok közé a látnivalók közé tartozik, amiket bűn kihagyni, ha az ember Japánban jár. Fantasztikus a hely atmoszférája, gyönyörű, békés, csodálatos. És ha az erdőben, a kabócák, lámpások és szarvasok között sikerül kicsit egyedül maradnunk, az önmagában is feledhetetlen élmény. Az ember úgy érzi, évszázadokat repült vissza az időben, és egészen megfeledkezik róla, melyik világhoz is tartozik valójában.